Gyülekezettörténet - 20. század

1945. január 6-án, Vízkereszt ünnepén Rákoskeresztúron is megkezdődött a német nevű  lakosság szovjet munkatáborokba hurcolása. A köznyelven csak „malenkij robot”-nak nevezett deportálásnak 74 evangélikus gyülekezeti tagunk is áldozatául esett. Közülük 12-en soha nem tértek haza a Szovjetunióból.
A deportálás 50. évfordulóján a Rákoskeresztúri Evangélikus Gyülekezet megemlékezést tartott. A megrendítő közös alkalmon elhangzott beszédeket, verseket, visszaemlékezéseket és dr. Zielbauer György előadását a gyülekezet füzetben is megjelentette:

Babilon folyói mellett laktunk... A Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség megemlékezése a gyülekezet tagjai deportálásának 50 éves évfordulóján. Szerk. dr. Léránt István, Bp, 1997.

A deportálás 60. évfordulóján a gyülekezet újabb kis kötettel emlékezett meg:

Megláttam népem nyomorúságát... Az 1945-ben fogolytáborokba elhurcoltak, mártírjaink emlékére!. Szerk. dr. Léránt István, Bp, 2005.

Az egyik legmegrendítőbb személyes visszaemlékezés Hangai Jakab írása:

Hangai Jakab: Megjött az Apám a "Malinki robotból"